Psychoterapia Wokół tematu

Po czym poznać dobrego psychoterapeutę?

26 kwietnia 2016

po czym poznać dobrego psychoterapeutę

Wspominałam już kiedyś o swojej misji zmiany powszechnego wyobrażenia o psychoterapeucie. Poza pokazaniem, że nie jest to osoba, której praca polega na pobieraniu wysokich opłat za przytakiwanie i marszczenie brwi, zależy mi też (a może mocniej) na tym, żebyś wiedział, po czym poznać dobrego psychoterapeutę. Niestety zbyt często spotykam się z opowieściami, przy których włosy stają mi dęba. Bulwersuje mnie fakt, że istnieją “pseudo-terapeuci”, którzy wykorzystują słabości i niewiedzę klientów. Bo o ile z kryształowych kul i palonych w trakcie sesji kadzideł można się jeszcze pośmiać, to przekraczanie granic intymności, złamanie tajemnicy zawodowej lub przedłużanie terapii poprzez celowe niepomaganie – to są już poważne nadużycia, a takie osoby nie są profesjonalnymi i etycznymi psychoterapeutami! Przykłady niestety są prawdziwe. Dlatego postanowiłam, że będę pisać na blogu o tym, jak powinno być. Jest tego tak wiele, że najprawdopodobniej nie uda mi się wyczerpać tematu w jednym poście. Dzisiaj postaram Ci się powiedzieć o tym, co terapeucie wolno, a czego bezwzględnie nie wolno. Jeśli Ty lub ktoś kogo znasz uczęszcza na terapię do terapeuty, którego zachowanie zdecydowanie odbiega od tego, co zaraz przeczytasz – wiedz, że coś jest nie tak. Oczywiście zdarzają się sytuacje wyjątkowe albo takie, w których zachowanie drugiej osoby, może zostać źle zinterpretowane. Niemniej jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości lub zastrzeżenia zawsze warto zweryfikować swoje doświadczenia. Pamiętaj, że masz prawo wybrać takiego specjalistę, w którego towarzystwie będziesz czuć się bezpiecznie i komfortowo.

Po czym poznać dobrego psychoterapeutę?

 • Dyplom ukończenia szkoły terapeutycznej i Certyfikat Terapeuty wystawiony przez odpowiednie stowarzyszenie naukowe zrzeszające profesjonalistów – dwa podstawowe dokumenty, które świadczą o tym, że masz do czynienia z prawdziwym psychoterapeutą, a nie z kimś kto się za niego podaje. Jeśli więc chcesz uczęszczać na terapię do profesjonalisty, poproś o przedstawienie dyplomu i certyfikatu. Jeśli dysponujesz tylko nazwą szkoły lub stowarzyszenia, możesz samodzielnie sprawdzić czy osoba, którą wybrałeś jest wiarygodna. Owszem, wymaga to od Ciebie niewielkiego wysiłku ale pamiętaj, że leży to w Twoim osobistym interesie.

 • Ma swojego superwizora – dobry psychoterapeuta powinien posiadać opiekuna wyższego stażem i doświadczeniem, który nadzoruje jego pracę. Nie bój się o to spytać.

 • Przestrzega zasady tajemnicy zawodowej – jesteś nią chroniony dopóki zagrożone nie jest życie Twoje lub innych ludzi. Nikt niepowołany nie ma prawa otrzymać żadnych informacji na Twój temat, nawet jeśli jest to małżonek/ka.

 • Nie udziela porad i nie podejmuje decyzji za pacjenta– może to Cię rozczaruje, ale tak jest. Nie dowiesz się, co wybrać i jak postąpić. Dobry psychoterapeuta pomoże Ci za to lepiej zrozumieć siebie, swoje potrzeby i samodzielnie znaleźć Twoje własne rozwiązanie. To tak w  dużym skrócie.

 • Nie przekracza granic relacji terapeutycznej – z psychoterapeutą się nie flirtuje (że nie wspomnę o czymś innym) i nie chodzi na randki ani nawet na koleżeńską herbatkę. I chociaż relacja z terapeutą może przypominać przyjacielską (empatia, wsparcie, itd.) to nie jest przyjaźnią w klasycznym tego słowa znaczeniu. Kończy się wraz z końcem terapii. Nie ma miejsca na sentymentalne spotkania przy kawie.

 • Nie opowiada o swoim życiu, problemach – każdy widział przynajmniej jeden film komediowy, w którym terapeuta wymienia się z pacjentem przeżyciami i bolesnymi wspomnieniami. Tak nie jest. Terapia to Twój czas, w którym pracujesz tylko nad swoimi problemami.

 • Uważnie słucha/notuje – każdemu może się zdarzyć o czymś zapomnieć lub coś przeoczyć. Ale jeśli widzisz, że człowiek do którego przychodzisz ewidentnie Cię nie słucha i rozmyśla o czymś innym, zwróć mu uwagę. Jeśli to nie poskutkuje, pomyśl o zmianie terapeuty.

 • Pozwala pacjentowi wybrać nad czym ten chce pracować i kiedy – zdarza się, że cele terapeutyczne różnią się nieco od celów pacjenta. Jednak to pacjent decyduje, czym aktualnie chce się zająć. Dobry psychoterapeuta nie zmusza do większej otwartości i nie realizuje swoich celów kosztem stanu emocjonalnego pacjenta.

 • Udziela emocjonalnego wsparcia.

 • Prosi o informacje zwrotne na temat swojej pracy i wysłuchuje ich z uwagą – nie boi się konstruktywnej krytyki i weryfikacji słuszności podejmowanych interwencji.

 • Nie pracuje nad zmianą członków rodziny pacjenta.

 • Nie narzuca swoich poglądów, ideologii, wiary.

 • Nie krytykuje, nie osądza, nie wyśmiewa.

 • Nie kończy terapii nagle, nie podając powodu – jeśli ktoś odsyła Cię do innego profesjonalisty, masz prawo wiedzieć dlaczego.

 • Jest punktualny i słowny – sytuacje losowe się zdarzają, ale umówmy się – nie przy każdej wizycie.

 • Jasno określa zasady współpracy (czas trwania, częstotliwość, opłaty itp.) i wspólnie z pacjentem ustala kontrakt (najlepiej na pierwszym spotkaniu).

 • Jest przygotowany do rozmowy – tzn. nie poświęca pierwszych 10 minut na przypomnienie sobie kim jesteś i z czym do niego przychodzisz.

Czy Ty lub ktoś z Twoich bliskich/znajomych miał kontakt z nieprofesjonalną lub nieetyczna postawą psychoterapeuty? Czy któryś z powyższych punktów zaskoczył Cię? Jeśli masz jakieś pytania lub wątpliwości, podziel się nimi ze mną w komentarzu lub pisząc na e-mail: kontakt@createyourhealth.pl

*źródło sarkastycznych grafik: www.pinterest.com

You Might Also Like