Emocje Relacje Zdrowa dusza Zdrowy umysł

10 cech zdrowego związku

12 lutego 2016

10 cech zdrowego związku

Nie wiem, czy to zbliżające się Walentynki, których w sumie jakoś szczególnie nie celebruje, ale w tym tygodniu wszystkie moje refleksje krążą wokół związków. Pierwsze wnioski dotyczyły mało radosnego tematu, jakim jest zakończenie toksycznej relacji. Teraz sobie myślę, że skoro już wiemy, co jest dla nas złe i destruktywne, to warto byłoby się zastanowić nad tym, jak wygląda zdrowy związek. I dziś mam na myśli wyłącznie związek partnerski. Niech będzie walentynkowo, a co! 😉

Zacznę może od banalnego stwierdzenia, że zdrowy związek nie tworzy się sam – trzeba nad nim pracować. Nawet jeśli początek nie był idealny, przy zaangażowaniu obu stron, można stworzyć coś dobrego. Takie jest moje zdanie. Czasami zatruwamy nasz związek nieświadomie, bo nie znamy innego modelu. Czasami błędy, które popełniamy wynikają z naszych indywidualnych przekonań i lęków. W tym przypadku pracując nad sobą mamy szansę wyleczyć relację. Najważniejsze to świadomość siebie i otwartość na perspektywę i emocje drugiego człowieka.

 

10 cech zdrowego związku

 

Wolność

Nie jest o nią łatwo, ponieważ bywamy zachłanni i nie lubimy się dzielić, zwłaszcza partnerem. I nie mówię tu o niczym perwersyjnym. Zbyt często zagarniamy bliską osobę tylko dla siebie. Zbyt wiele chcemy wiedzieć i kontrolować. Stopniowo zamieniamy swoją miłość w złotą klatkę, a w tej prędzej czy później każdemu robi się za ciasno. W zdrowym związku partnerzy pozwalają sobie na drobne tajemnice, chodzenie własnymi ścieżkami. Nie podduszają się swoimi emocjami. Ludzie w zdrowym związku wiedzą, że można prawdziwie kogoś zatrzymać przy sobie, jedynie dając mu wolność.

Zaufanie

Ta cecha wiąże się mocno z poprzednią, bo czy można pozwolić drugiemu człowiekowi na wolność, nie ufając mu? Zdrowy związek wie, że zaufanie nie jest synonimem naiwności, dlatego nigdy go nie nadużywa. Partnerzy, którzy sobie ufają mają świadomość tego, że ludzie czasami zdradzają się i oszukują, ale nigdy nie zakładają, że właśnie to ich spotka. Ufają.

Tolerancja

Podobno ludzie łączą się w pary na zasadzie podobieństw, jednak to co sprawia, że po latach są dla siebie wciąż fascynujący, to różnice. Partnerzy w zdrowym związku tolerują: odmienne zdanie, sposób działania, myślenia drugiej osoby. Wiedzą, że dobra para nie nie musi składać się z dwóch identycznych osób.

Wsparcie

Stosunkowo łatwo jest wspierać kogoś w trudnych chwilach. Trudniej jest wspierać w dążeniu do realizacji marzeń i celów, z którymi się nie identyfikujemy. Osoby w zdrowych związkach wspierają się zawsze, nawet wtedy gdy cel jednej nie pokrywa się z celami drugiej.

Akceptacja

Prawdziwa akceptacja wiąże się z poznaniem partnera, a pozorna ze zmienianiem. W zdrowej relacji nikt nie dopasowuje partnera do swojej wizji ideału. Obie strony akceptują wzajemnie i świadomie swoje wady i słabości.

10 cech zdrowego związku

Niezależność

Tak często mówi się o wspólnym spędzaniu czasu i wpływie, jaki ma na relację romantyczną, a tak rzadko podkreśla się wagę czasu spędzonego bez partnera, czasu w którym żyjemy swoim życiem. Nie wiem gdzie i kiedy powstał mit, że szczęśliwa para to taka, która spędza każdą wolna chwilę razem. Ale wiem, że w zdrowym związku partnerzy szanują nawzajem swoją niezależność i poza wspólnym życiem mają też czas na swoje osobiste.

Kompromis

Znam takie pary, które przez kompromis rozumieją odpuszczanie i uleganie presji drugiej osoby. W zdrowej relacji tak długo szuka się rozwiązania, aż obie strony będą zadowolone.

Empatyczny dialog

O tym, że rozmowa jest niezbędnym elementem na drodze do udanego związku wiemy wszyscy. Ale ilu z nas potrafi prowadzić empatyczny dialog? W zdrowym związku partnerzy rozmawiają szczerze i otwarcie, ale z poszanowaniem uczuć rozmówcy. Nie przekraczają granic, za którymi jest już tylko ból i cierpienie. Nie zmuszają się do rozmowy, kiedy nie ma na to gotowości. Nie krytykują, nie używają obraźliwych epitetów, nie wyśmiewają. Tacy partnerzy nie walczą na słowa, oni chcą się porozumieć.

Bezinteresowność

Każdy z nas ma prawo oczekiwać, że będzie traktowany dobrze przez bliską osobę. Jednak istnieje cienka granica między takim oczekiwaniem, a zachowaniem nastawionym na branie. W zdrowym związku partnerzy dają, żeby dawać – bezinteresownie. Są spokojni, bo wiedzą że druga strona odwzajemni się tym samym.

Prywatność

Każda para z biegiem czasu tworzy swój własny związkowy „slang” i poczucie humoru. Bliscy sobie ludzie budują swój mały wewnętrzny świat, w którym pozwalają sobie na całkowitą naturalność i swobodę. A w zdrowym związku partnerzy pilnują swojej związkowej prywatności. Nie wykorzystują publicznie tego, czego dowiedzieli się w czterech ścianach związku. Nigdy nie doprowadzają do sytuacji, w której jedno z nich mogłoby się poczuć zawstydzone i obnażone.

 

Z okazji zbliżającego się święta zakochanych (nie dyskutujmy o jego wartości 😉 ) życzę Ci samych pięknych i satysfakcjonujących relacji!

Buziak

You Might Also Like