Wokół tematu Zdrowa dusza Zdrowe ciało Zdrowy umysł

Zdrowie – czym dla mnie jest?

21 kwietnia 2015

woman-jogger-jogging-sportZdrowie – jedno z najczęstszych życzeń jakie składamy najbliższym przy wielu różnych okazjach. Stan, wartość, dobro, cel, skutek. Może przyjmować wiele form. Jak często zastanawiasz się nad tym, czym jest dla Ciebie zdrowie? Czymś stałym i wrodzonym? Czymś o czym zbyt wiele nie myślisz, bo je masz?
A z czym Ci się kojarzy to słowo? Ze szczupłą sylwetką? Brakiem chorób? Nie wiesz?

W tym wpisie chciałabym podzielić się z Tobą swoim holistycznym spojrzeniem na zdrowie. Przede wszystkim zdrowie jest dla mnie jedną z trzech najważniejszych wartości w życiu. Poza tym rozumiem je jako ogólny dobrostan fizyczno-psychiczny umożliwiający mi rozwój, realizację celów, wykonywanie codziennych czynności, odczuwanie radości i wewnętrznej harmonii.

Jakie zabiegi uważam za prozdrowotne? Oczywiście punktem wyjścia jest dla mnie aktywność fizyczna, zdrowe i racjonalne odżywianie, badania kontrolne, brak uzależnień. Są to najprostsze ale też najbardziej oczywiste sposoby dbania o siebie. Od tego zależy stan naszego organizmu – narzędzia, które ułatwia nam funkcjonowanie w tym świecie 😉 Dlatego bardzo ważne jest, by wdrożyć zdrowe nawyki jak najwcześniej. Przeczytałam kiedyś, że to jaki styl życia prowadziliśmy przed trzydziestką, łatwo będzie zaobserwować w naszym organizmie po trzydziestce. Zgadzam się z tym, ale wydaje mi się że zmiany, o których mowa w tym powiedzeniu, widoczne są na każdym etapie życia. Nie da się odłożyć dbania o siebie na potem, bo potem będzie już zwyczajnie na to za późno. Życie mamy jedno, a ciało się starzeje i zużywa, czy nam się to podoba czy nie.

Często przyglądam się starzejącym się osobom w moim otoczeniu, trzymającym u boku reklamówkę pełną leków, umawiającym kolejne wizyty u lekarza, skarżącym się na rozmaite bóle. Będąc nastolatką zastanawiałam się czy mnie też czeka taka starość. Czy to naprawdę nieuniknione? Co z tego, że żyjemy coraz dłużej, jeśli jakość naszego życia pozostawia wiele do życzenia? Wrodzona upartość nie pozwoliła mi się pogodzić z takim stanem rzeczy, dlatego zaczęłam szukać, dowiadywać się, co mogę zrobić, żeby zapobiec temu, czemu zapobiec się da. I wciąż tę wiedzę staram się pogłębiać.

Bywa, że dbałość o zdrowie opiera się tylko na aspekcie fizycznym. Chciałabym Cię przekonać do tego, że sprawne ciało to nie wszystko. Warto również zadbać o zdrowy umysł, który jest naszym centrum dowodzenia 😉 A co ma wpływ na jego stan? Zdrowe i satysfakcjonujące relacje z ludźmi, odpowiednia samoocena, asertywność, zadowolenie z pracy, poczucie sensu, własna pasja, umiejętna relaksacja i zdolność dystansowania się do negatywnych doświadczeń, umiejętność przeżywania przykrych emocji, samoświadomość, uważność… i wiele innych.

Zdrowe życie, to życie w zdrowym otoczeniu, w zgodzie z samym sobą, w atmosferze tolerancji, zrozumienia, pokoju, sympatii i współpracy. Tak to sobie wyobrażam i tego bym chciała dla siebie i innych. Dlatego wciąż pracuję nad sobą (a jest nad czym 😉 )  i staram się zachęcać innych do tego samego. Nikt z nas nie jest wolny od wad i słabości, ale chcąc i działając, możemy wspólnie wiele zmienić.

Jeden wpis to zdecydowanie zbyt mało, żeby stworzyć receptę na zdrowie. Póki co, chcę Cię jedynie przekonać do tego, że najskuteczniej zadbasz o zdrowie traktując swoje ciało, umysł oraz otoczenie, w którym żyjesz, jako jedną całość, w której gdy choruje jeden element – odczuwają to wszystkie pozostałe. W kolejnych wpisach będę stopniowo poruszać tematy, o których wspominam wyżej. Chciałabym pokazać Ci swoje sposoby na to, by żyć zdrowo i szczęśliwie, oparte na własnym doświadczeniu i zdobytej wiedzy. Chciałabym, żebyś zapragnęła/zapragnął zadbać o siebie pod wieloma względami.

Spróbujesz?

You Might Also Like