Podróże Zdrowa dusza Zdrowy umysł

Podróżowanie – czyli rozwój przez relaks

31 lipca 2015

podróżowanie

Odkąd wróciłam z wakacji wciąż rozmyślam nad tym jaki wpływ miały na mnie te magiczne 2 tygodnie. Odpoczęłam nie tylko fizycznie, ale i psychicznie. Bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. Zrealizowałam cel i spełniłam marzenie. Doświadczałam, odczuwałam, smakowałam. Wpadłam też chyba do jakiejś dziury w czasoprzestrzeni bo pierwszy raz od dawna poczułam, że czas wolno płynie i nie istnieje nic poza TU I TERAZ. Przez kilka dni byłam mieszkanką wyspy, nie używałam zegarka, nie przejmowałam się niczym, a moim jedynym, większym zmartwieniem był wybór knajpki, w której mieliśmy coś zjeść. Gdy nadszedł dzień powrotu nie czułam żalu, że to już. Nie czułam też, żeby ten czas minął zbyt szybko.

Obserwując siebie i swoje emocje zaczęłam zastanawiać się nad tym, jak wielki wpływ na naszą psychikę  i rozwój ma podróżowanie, które rozumiem jako aktywne poszukiwanie nowych doświadczeń w nowym miejscu i zatracanie się w nich. Inspiracją do tych przemyśleń był też ten niesamowity artykuł, po którym uświadomiłam sobie, że w zasadzie nigdy nie wiązałam podróżowania tylko z odległościami, wręcz przeciwnie. Nie mogąc podróżować daleko, starałam się odkrywać to, co mijam codziennie, a czego na ogół nie zauważam. Wszystko po to, żeby uzyskać stan „po podróży”, o którym chcę Ci dziś opowiedzieć.

Dlaczego podróżowanie jest tak ważne dla naszego rozwoju i higieny psychicznej?

 • zapominamy się, tak jak zapominaliśmy się w dzieciństwie w trakcie najlepszej zabawy – pamiętasz jeszcze to uczucie?

 • nasz umysł jest czujny i zrelaksowany jednocześnie

 • wychodzimy poza schematy naszego codziennego funkcjonowania: poruszamy się nowymi ścieżkami, próbujemy nowych smaków, funkcjonujemy w innych godzinach, a to wszystko sprzyja rozwojowi intelektualnemu i kreatywności

 • jesteśmy bardziej uważni, bardziej świadomi tego, co aktualnie się z nami dzieje

 • uczymy się: języka, obyczajów, nazewnictwa, topografii

 • poznajemy nowych ludzi, często zupełnie różnych, od tych których widujemy na co dzień

 • dystansujemy się od codziennych zmartwień, przestajemy przejmować się drobiazgami

 • spełniamy marzenia, co daje nam poczucie mocy, sprawczości i wiarę w siebie

podróżowanie

 

10 zasad uważnego i świadomego podróżowania:

 1. Przede wszystkim nie traktuj swojej podróży jako zadania do odhaczenia. Tym razem liczy się droga, a nie miejsce do którego chcesz dotrzeć.

 2. Przestań się spieszyć. Czas zwolni, jeśli Ty zwolnisz.

 3. Zostaw „muszę” w domu. Otwórz się na to, co możesz i czego pragniesz.

 4. Łam stereotypy.

 5. Wybieraj opcje, które w życiu codziennym pomijasz. Odważ się spróbować czegoś nowego, to nie boli 🙂

 6. Nie bój się zaczepiać miejscowych i pytać. Możesz się zdziwić tym, jak bardzo ludzie potrafią być życzliwi i pomocni.

 7. Nie przywiązuj się do planu, pozwól sobie na spontaniczność.

 8. Eksploruj samodzielnie. Nie bój się pójść drogą, którą na ogół turyści nie chodzą. Możesz odkryć coś niezwykłego.

 9. Bądź ciekaw wszystkiego.

 10. Za każdym razem, gdy się zatrzymasz, rozejrzyj się na wszystkie, cztery strony świata. Spójrz też w górę – jak często to robisz?

Zaproponuję Ci ćwiczenie, które pomoże Ci chłonąć wrażenia z podróżowania i pokaże jak zwolnić bieg czasu. Jest proste, możesz je wykonać wszędzie i o każdej porze. Może spróbujesz przy najbliższej okazji?

Wybierz miejsce, które wydaje Ci się wyjątkowo ciekawe. Zatrzymaj się na chwilę. Przyjmij wygodną pozycję. Możesz siedzieć lub stać, jak wolisz. Odetchnij głęboko. Rozejrzyj się dookoła. Spójrz w każdą z czterech stron świata. Dostrzegaj co Cię otacza. Wzrokiem obrysuj kontury obiektów, które są wokół Ciebie. Zwróć uwagę na ich kolory, kształt, rozmiar. Czy są wokół Ciebie ludzie? Jak wyglądają, jak się poruszają, jaki mają wyraz twarzy? Co czujesz, gdy się tak rozglądasz? Czy wyczuwasz jakieś zapachy? Czujesz promienie słońca, wiatr a może krople deszczu? Czy docierają do Ciebie jakieś dźwięki? Zatrzymaj się na chwilę przy tych wrażeniach i poprzyglądaj im się. Doświadczaj tego, co Cię otacza. Zastanów się, jak się czujesz? Jesteś zmęczony? Senny? Zrelaksowany? Poirytowany? Bądź świadom swoich odczuć, ale nie oceniaj ich. Pozwól sobie być TU i TERAZ. Oddychaj. Idź dalej, gdy będziesz już gotów.

podróżowanie

You Might Also Like