Slow life Uważność Zdrowa dusza Zdrowy umysł

Jak skutecznie się zrelaksować?

4 listopada 2015

Miałam taki okres w życiu, w którym chodziłam nieustannie spięta. Był to efekt nagromadzonego w ciele stresu, z którym sobie wtedy nie radziłam. Nie dlatego, że nic w tym kierunku nie robiłam. Próbowałam wielu rzeczy, jednak żadna z nich nie oddziaływała na umysł w takim stopniu, żeby ciało poczuło ulgę. Gdy teraz myślę nad tym, jak skutecznie się zrelaksować, do głowy przychodzi mi tylko jedna odpowiedź: uważnie.

jak skutecznie się zrelaksować

W podręcznikach o uważności znajdziesz gotowe i krótkie treningi relaksacyjne, które są naprawdę skuteczne. Z doświadczenia wiem jednak, że ciężko jest zacząć od ćwiczeń, które są schematyczne i wymagają systematyczności. Dlatego to, co w pierwszej kolejności Ci zaproponuję to uważny spacer.

Czym się różni uważny spacer od zwykłego?

 • jest to spacer, w którym najważniejsza jest sama droga – nieistotne jest to, ile przejdziesz i gdzie skończysz, ważne jest to, czego doświadczysz w trakcie

 • miejsce – najlepsze to łono natury, gdzie nikt Ci nie przeszkodzi – może wybierzesz się do lasu za miastem?

 • czas – każdy jest dobry, ale są takie pory, w których dzieje się więcej: świt i zachód słońca. Byłeś kiedyś w lesie o świcie?

 • towarzystwo – najlepiej byłoby wybrać się samemu; samotność sprzyja koncentracji i pomaga usłyszeć swój wewnętrzny głos. Poza tym, jak często masz okazję przebywać tylko w swoim towarzystwie? Co wtedy czujesz?

 • okoliczności – zostaw wszelką elektronikę w domu, a jeśli musisz koniecznie zabrać ze sobą telefon, to wyłącz go na czas ćwiczenia. Pozbądź się nawyku kontrolowania tego, co dzieje się w wirtualnym świecie. Wyłącz się ze stanu czuwania. Przestań się bać, że coś Cię ominie.

Jak ćwiczyć uważność w trakcie spaceru?

Zaczynając spacer zastanów się jak się czujesz (emocjonalnie), co czujesz (fizycznie), jakie myśli Ci towarzyszą? Nie oceniaj tego, co zauważysz. Oglądaj z pewnego dystansu, trochę jakbyś obserwował świat kogoś innego. Nie pozwól, żeby Twój umysł wciągnął Cię w tzw. „bujanie w obłokach”. Bądź świadom takich chwil i wracaj do swoich obserwacji. Gdy poczujesz się znużony – a to na pewno nadejdzie – przejdź do kolejnego etapu. Spaceruj odbierając bodźce świadomie i wszystkimi zmysłami. Odłóż na bok wszystkie swoje myśli i skoncentruj się postrzeganiu zmysłowym. Zauważ po czym stąpasz i jakie to uczucie. Usłysz dźwięki naturalne dla tego miejsca, te bliższe i te dalsze. Dotykaj np. drzew i czuj ich strukturę. Zwróć uwagę na to, czy jest Ci ciepło czy zimno. Zobacz jakie kolory i kształty Cię otaczają.Poczułeś głód, pragnienie? A może powiew wiatru lub promienie słońca na policzku? Zwróć uwagę na różnorodność i intensywność zapachów. Postaraj się dostrzec najpierw pojedyncze wrażenia, a potem obejmij je całościowo. Napawaj się nimi. Zapamiętuj. Bądź jak najbardziej obecny tu i teraz. Gdy poczujesz znużenie wróć na chwilę do początku ćwiczenia i zastanów się, jak teraz się czujesz? Co myślisz? Widzisz różnice między stanem sprzed spaceru i po?

jak skutecznie się zrelaksować

You Might Also Like

 • Piękne zdjęcia! Las to bardzo dobry pomysł i rozumiem sens takiego uważnego spaceru. Mam u rodziców las obok, tylko jest z nim jeden problem. Ostatnio wyskoczył mi dzik i zamiast relaksu, miałam zawał 😉

 • Uważny spacer.. po raz pierwszy spotykam się z tym określeniem 🙂 ciekawe.. czy moje chłopaki będą reflektować 🙂

 • Uwielbiam tak odpoczywać! 🙂 Na łonie natury… oglądając wszystko „z bliska”, dotykać, wąchać… zachwycać się każdym szczegółem. Kiedy wracam w moje Bieszczady zawsze na samą myśl mocniej bije mi serce… właśnie do tych uroków, do chwil relaksu, których mogę doświadczyć, będąc tam!
  Panna Joanna
  Panna Joanna

 • Często ciężko nam odpocząć bo nie potrafimy się w 100% odciąć od obowiązków i trosk . Zapominamy jakie to jest ważne i nie dostrzegamy piękna, która nas otacza. A przecież nawet podmuch wiatru może być piękny jeśli będziemy chcieli to piękno dostrzec.

 • Byłam ostatnio na takim spacerze w lesie. Ale zdecydowanie przyda mi się jeszcze trochę uważności 🙂

 • Bardzo mi się podoba ten post, bo napisałaś o bardzo ważnej rzeczy. Mnie nic tak dobrze nie relaksuje jak kontakt z naturą, ale ostatnio zastanawiałam się czemu niektóre spacery są bardziej relaksujące, a niektóre mniej. No i właśnie o tę uważność w tym wszystkim chodzi!

 • Spacer na łonie natury to chyba jeden z najlepszych sposobów na relaks:) Ja sama uwielbiam spacery, uwielbiam obserwować przyrodę, napotkanych ludzi. Po takim spacerze czuję się odprężona i łatwiej mi się skoncentrować.

 • Takie spacery to przyjemność do której mogę w końcu wrócić po 2 miesiącach reżimu domowego 😉 Zawsze były bardzo inspirujęce, chociaż przez to w oczach niektórych zyskiwałam miano odszczepieńca społecznego… Ale o wiele łatwiej wytrzymać jest w tłumie, niż z samym sobą 🙂

 • Agata Matyska

  Ja jeśli miałabym komuś polecić świetny sposób na relaks to byłaby to kąpiel z dodatkiem olejku eterycznego. Ja co niedziela zamykam się w łazience, dodaje do wody kilka kropel olejku lawendowego od damai, biorę książkę, zapalam świeczki i znikam na 30 minut. Po tym czasie jestem jak nowo narodzona i gotowa na kolejny tydzień. 🙂